Pitta dosha ájurvédikus és asztrológiai összefüggései

Pitta-harmonizáló kéztartás

A doshák meghatározott őselemarányok rezgés-kombinációjából kialakult szubtilis energiák, amik működő értelemként biztosítják –az elemek állandóan mozgó dinamikus egyensúlyán keresztül – a biológiai, lelki és mentális folyamatokat, működtetik a fizikai, asztrál- és mentáltestek tápanyagokkal való ellátását, ezen durva-és finomanyagú információk feldolgozását, megemésztését, és az anyagcsere folyamatok során keletkezett melléktermék elszállítását, kiürítését. 
A vata levegő és akasa, a pitta tűz és víz, míg a kapha víz és föld elemek keveredéséből áll.
Az ájurvédikus asztrológiában minden bolygó és holdház valamelyik őselem-kombinációval (dosha) áll analógiában. Ezeket az analógiákat a betegségek diagnosztizálásában, kórokainak feltárásában, és a gyógyításban, a dosha-kiegyensúlyozó, rezgésharmonizáló étrend (ahara), életmód, napirend (vihara) valamint a tünetek enyhítésére (shamana csikitsza) és a betegség gyökerének a megszüntetését szolgáló (sodhana csikitsza) gyógyító eljárások kialakításakor is figyelembe veszik. A megbetegedett szerv dosháját harmonizáló bolygónak, holdháznak, csillagnak megfelelő (azok alaprezgésével azonos) gyógynövényeket, ételeket, nemesköveket, mantrákat, színeket stb. alkalmaznak. A gyógyító tevékenységet a bolygónak, holdháznak megfelelő időpontban végzik, és az orvosi rendelő bolygóval, holdházzal analógiában álló égtájú szegletében (vasztu).

Pitta dosha

Szervei: emésztőrendszer, máj, gyomor, epehólyag, lép, vékonybelek, hasnyálmirigy, bőr, szemek, erekben keringő vér, verejtékmirigyek.

Funkciója: emésztőnedvek és enzimek termelődését fokozza; éhség, szomjúság szabályozása, testhőmérséklet,
szemek csillogása, bőr elszíneződése, anyagcsere folyamatok irányítása.

A pitta működési zavar tünetei: sárga, zöld vagy piros szín megjelenése az arcon vagy az érintett területen ; enyhe zsíros állapot (állag) megjelenése az érintett területen; a vizeletben, a székletben, a bőrön, a körmök színében, a szemek konjunktíváján vagy a szájnyálkahártyán megjelenő sárgaság; az emésztés során fájdalom jelentkezése és más kapcsolódó tünetek rosszabbodása; a fájdalmas területet nyomásra még fájdalmasabb; a tünetek rosszabbodása éjfélkor, délben és ősszel; irritáció, égő fájdalom; a tünetek rosszabbodása savanyú, csípős és sós ételek és gyógynövények fogyasztásakor; a tünetek rosszabbodása meleg hatására; a tünetek rosszabbodása agresszív személyeknél; harag megjelenése.

Betegségei: forróság érzet (akár a test belsejében vagy kívül, az egész testen, vagy csak a test egy területén),
savas böfögés, gyomorégés, fokozott izzadás, bűzös verejtékezés, fekély, szövetek károsodása,  hematorrhea, övsömör, szürkehályog, májgyulladás, szájgyulladás, keserű íz a szájban, megnövekedett szomjúság érzet, a száj, a torok, a szemek, az anus vagy a pénisz gyulladása, homályos látás, láz.

Bolygó: Nap Surya;Mars Mangala; Merkúr Budha; Ketu leszálló holdcsomópont.

Holdház: Bharani, Mrgasira, Pusya, Purvaphalguni, Citra, Anuradha, Purvashadha, Dhanishtha, Uttarabadrapada.

Pitta-harmonizáló kéztartás


Mudra: A bal kisujj és a bal hüvelyk összeér, míg a jobb hüvelyk- és kisujj hegye is érinti egymást.
A kisujjak egymáshoz simulnak, tenyerek felfelé néznek. A gyomor előtt tartsa 7 percig!

Javallat: Az emésztőrendszer, a máj, a gyomor, az epehólyag, a lép, a vékonybelek, a hasnyálmirigy, a bőr, a szemek, az erekben keringő vér, a verejtékmirigyek problémáinál segít, fokozza az emésztőnedvek és az enzimek termelődését, csillogóvá teszi a szemeket, harmonizálja az anyagcsere folyamatokat, optimálisan állítja be a testhőmérsékletet.

Mantra: shrím. A mantrát mély belégzés után rezegtesse: shshshrííímmm.


Késmárki László:Gyógyító kéztartások II. Ankh Kiadó 2016.
Késmárki László: Indiai akupresszúra Ankh Kiadó 2012.
Késmárki László:Ájurvédikus asztrológia és marmapunktúra Ankh Kiadó 2012.