Az ujjakupresszúra masszázstechnikái


   Az energiapontok aktiválásának számtalan módja van. Attól függően, hogy milyen mértékű az egyensúlyhiány, különböző kezelési formák alkalmazhatók a kézen, az ujjakon. Ezeken a területeken a legsűrűbb a testben a chi energia.
Közvetlenül a felhám alatt 0,5 mm mélyen finomanyagi csatornákon áramló idegimpulzusok formájában a szimpatikus, paraszimpatikus és központi idegrendszeren, idegeken keresztül továbbvezetődnek az információk a megfelelő agyterületekhez (epifízis, tobozmirigy), ahol osztályozó, feldolgozó és raktározó folyamatokat váltanak ki. (pl. neuro-muscularis, neuro-vascularis, neuro-hormonális, neuro-organikus, neuro-limfatikus, neuro-vitalis vezérlő rendszerek.)
   Egy szerv megbetegedése után szinte rögtön a kéz akupunktúrás pontjain is megjelenhet a fájdalom (valamilyen elváltozás, nyilallás, érzékelési zavar vagy lokális érzéketlenség, görcsök, csomó, égő-, csípő érzés a bőrön vagy a bőr alatt; feszülő, száraz bőr stb. formájában).
   Miután megkerestük a kézen a betegségnek megfelelő akupunktúrás pontokat, a kezelés ideje alatt ezeket óvatosan masszírozzuk, nyomkodjuk. A kéz masszírozását általában hüvelykujjal végezzük, úgy, hogy az ujjbegy érintse a kéz akupunktúrás pontját. A nyomás olyan erős legyen, hogy az izmokat érezzük, de elviselhetetlen fájdalmat ne okozzunk magunknak. A nyomás erősségét az egyén érzékenysége határozza meg. Akkora nyomást kell kifejteni, amely fájdalom nélkül is hatékony lehet. Ez egyénenként változó. Kezdetben a nyomás enyhe, ám a kezelés folyamán egyre mélyebbé válik, majd a végén újra gyengül.
   A pontokat a probléma fennállásáig kezeljük. Akut, krónikus betegségek esetén kis szüneteket iktathatunk be (1-2 nap, maximum 1 hét), majd újrakezdhetjük a kezelést.
   Az alaptechnikák megismerése után azokat bárki könnyedén alkalmazhatja, kiegészítheti és személyre szabott módon használhatja.
   Fontos! Mindig a megadott nyomástechnikával kezelje az energiapontot! A kezelés során intuíciójára hagyatkozva találja meg a felsoroltak közül a saját maga számára leghatásosabb fogásokat!
A kezelés csak akkor éri el a hatást, ha a megfelelő helyen végzi a kezelést (ezért fontos a praxis megkezdése előtt a kéz akupunktúrás pontjainak – és azok elhelyezkedésének –a megismerése).
Valójában mindkét kéz külön-külön is leképezi a teljes testet, így elegendő lehetne csak az egyik kéz masszázsa (bármely oldalon lévő szerv esetében). Egy adott pontot azonban mindig mindkét kézen stimuláljon (ne csak a beteg testrész elhelyezkedésének megfelelő kéz pontjait, különben új energetikai egyensúlyzavar jöhet létre)!
  Egyes masszázstechnikák az adott meridián alulműködése esetén hatásosak (ezeket tonizálni kell, fokozni az energiaáramlásukat). Ilyenek a nyomófogás, a csipkedés, a harapófogó, az ütögetés, a nyomómasszázs, a csípő masszázs, a rezegtető masszázs, a szembe fogás, a váltott fogás, a vibrációs masszázs.
    Más módszerek a meridián túlműködése esetén hatásosak (ilyenkor szedálni kell, csökkenteni a meridián működését). Ezt az eloszlatás, a körkörös masszázs, a morzsolgatás, a simító masszázs, a vízszintes oda-vissza irányú masszázs technikákkal érhetjük el.




Masszázsfajták és alkalmazási területük a kézen

Rezegtető masszázs: Mutatóujjunkat a kezelendő pontra téve rezegtetjük.
Alkalmazási területe: A kézháton, a csuklóhoz közel eső területek pontjainál használjuk.
Mikroakupunktúrás pontjai a kézen: kormányzó (Korm1-4); vese (Ves7-11); hólyag (H23-26) mikro-meridiánok pontjainál;

Csipkedés: A mutatóujja vagy a hüvelykujja körmével nyomja meg a kezelendő pont feletti bőrterületet!
Alkalmazási területe: A kézháti terület pontjainál alkalmazzuk.
Mikroakupunktúrás pontjai a kézen: kormányzó (Korm1-27); vékonybél (Véb1-14); hólyag (H1-39); epehólyag (EH1-17) mikro-meridiánok pontjainál;

Morzsolgatás: Hüvelyk-és mutatóujjal az ujjbegy akupontjait masszírozzuk.
Alkalmazási területe: Valamennyi ujjbegynél alkalmazhatjuk.
Mikroakupunktúrás pontjai a kézen: befogadó (Bef24-33); lép-hasnyálmirigy (LH1-5); szívburok (Szb10-15) mikro-meridiánok pontjainál;

Körkörös masszázs: A hüvelykujj ujjbegye körkörös mozgást végez a kezelendő pont felett. Tonizálás balról jobbra, szedálás jobbról balra végzendő!
Alkalmazási területe: A kéz bármely területén használható technika. Főleg a tenyér akupontjainál javasolt.
Mikroakupunktúrás pontjai a kézen: befogadó (Bef1-33); gyomor (Gy1-28); szív (Sz1-18); szívburok (Szb1-15) mikro-meridiánok pontjainál;

Nyomófogás: Hüvelykujjal erős nyomás az adott pontra.
Alkalmazási területe: Fájdalomnál, görcsnél használatos bármely kézterületen.
Mikroakupunktúrás pontjai a kézen: Fájdalomcsillapításra az ilyen jellegű mikroakupunktúrás pontok bármelyikének kezelésére (kézterülettől függetlenül).

Fejő masszázs: A mutatóujj be van húzva, míg a hüvelykujj nyújtva. Az ujjak külső oldalán lévő akupontokat tudjuk így kezelni egyszerre alulról és felülről.
Alkalmazási területe: középső ujj
Mikroakupunktúrás pontjai a kézen: epehólyag (EH1-13); gyomor (Gy1-13) mikro-meridiánok pontjainál;

Simító masszázs: Mutató- vagy középső ujjal végezzük.
Alkalmazási területe: Bármely kézterületen alkalmazható, bármely meridiánnál. A meridián alulműködése esetén a test iránya felé végezzük a simítást; tonizálás;fokozzuk az energiaáramlást.
A meridián túlműködése esetén az ujjvégek irányába végezzük a simító mozdulatokat; szedálás (csökkenti a meridián működését).

Váltott fogás: A két hüvelykujjal felváltva masszírozzuk az ellentétes kézen lévő, kiválasztott pontot.
Alkalmazási területe: Bármely kézterületen.
Mikroakupunktúrás pontjai a kézen: Bármely kiválasztott mikroakupunktúrás pont esetében használható.

Szembe fogás: A hüvelyk- vagy mutatóujj begyével masszírozunk, míg a többi ujj a kezet alátámasztja.
Alkalmazási területe: Az ujjak középvonalán húzódó mikro-meridiánok pontjainak kezelésénél használjuk.
Mikroakupunktúrás pontjai a kézen: kormányzó (Korm3-27); vékonybél (Véb1-11); befogadó (Bef4-33); lép-hasnyálmirigy (LH1-13); szívburok (Szb2-15) mikro-meridiánok pontjainál;

Harapófogó: Mutatóujjával fejtsen ki lefelé irányuló nyomást, úgy, hogy az átellenes oldalon hüvelykujját támaszként használja!
Alkalmazási területe: Minden ujj oldalsó szélein található pontnál alkalmazható.
Mikroakupunktúrás pontjai a kézen: vastagbél (Vab1-11); vese (Ves1-6); epehólyag (EH1-14); szív (Sz3-15) mikro-meridiánok pontjainál;

Csípő masszázs: Hüvelyk-és mutatóujjal megcsípjük az ujjak közti hártyát (felfelé mozgatjuk).
Alkalmazási területe: Az ujjak tövénél és az ujjak közti hártyán található pontok kezelése.
Mikroakupunktúrás pontjai a kézen: vastagbél (Vab13-14); hármas melegítő (HM9-10); epehólyag (EH13-14); tüdő (T1); gyomor (Gy14-15); szív (Sz3-4); máj (M13) mikro-meridiánok pontjainál;

Vízszintes oda-vissza irányú masszázs: Hüvelyk- vagy mutatóujjal végezzük a masszírozást.
Alkalmazási területe: A tenyérdombokon található pontokat kezeljük így.
Mikroakupunktúrás pontjai a kézen: vese (Ves28-30); gyomor (Gy15-17); lép-hasnyálmirigy (LH13-18); szív (Sz1-2); máj (M14-16) mikro-meridiánok pontjainál;

Ütögetés: Hüvelyk-, vagy mutatóujjal ütögető, kopogtató mozdulat a ponton.
Alkalmazási területe: Bármely kézterületen végezhető (leginkább a kézháti pontoknál).
Mikroakupunktúrás pontjai a kézen: kormányzó (Korm1-27); vékonybél (Véb1-14);hólyag (H1-39); epehólyag (EH1-17) mikro-meridiánok pontjainál;

Nyomó masszázs: Az ujjhegy vagy az ujjbegy ritmikus nyomása és felengedése az adott ponton.
Alkalmazási területe: A kéz teljes területén (tenyéri, kézháti rész) használják.
Mikroakupunktúrás pontjai a kézen: Valamennyi pontnál kiváló.

Eloszlatás: A pontból kiinduló simító mozdulat minden irányba.
Alkalmazási területe: A tenyér területein található pontoknál javasolt.
Mikroakupunktúrás pontjai a kézen: vese (Ves16-29);befogadó (Bef1-15); gyomor (Gy15-29); lép-hasnyálmirigy (LH14-22) mikro-meridiánok pontjainál;

Vibrációs masszázs: A hüvelykujjnak a kezelendő pont feletti rezegtetése, remegtetése (gyorsan, ütemesen és egyenlő mértékben).
Alkalmazási területe: Kézháti pontok kezelésére javasolt technika.
Mikroakupunktúrás pontjai a kézen: kormányzó (Korm1-27); vékonybél (Véb1-14);hólyag (H1-39); epehólyag (EH1-17) mikro-meridiánok pontjainál;

Késmárki László:Kézdoktor Egészség kézi vezérléssel Ankh Kiadó 2015.