Az energiatest pránát felvevő pontjai


A marmák- miniatűr neuro-komputereink

 A marma szó jelentése (szanszkrit gyökere mru) érzékeny, sérülékeny, titkos pont, létfontosságú energiapont, ahol a prána tárolódik, és ahol a test (mikrokozmosz) és az univerzum (makrokozmosz) közötti energia- és információcsere bonyolódik.
Az Athara Védában marma pontoknak nevezik a különböző testszövetek (idegek, izmok, inak, erek, csontok, ízületek) feletti helyeket, amik finomtesti síkon a kozmikus energiát felveszik, és az energiatestben – frekvenciaspecifikusan - a nadikon keresztül keringetik, és elosztják azt a fizikai test szervei között.
A rugalmasságot, stabilitást, erőt, érzékenységet, hatékonyságot és információáramlást biztosító anatómiai tényezők találkozási pontjain található valamennyi marma pont. Az idegek (majja) csatlakozásai mentén az idegi impulzusokat továbbító energiapontok; az izmok (mamsa) találkozási helyein – a külső erő által – a belső erőt szállító pontok; az erek (sira) összefutásánál a hormonális és pszichikai információt, érzelmeket, érzeteket áramoltató marmák; az inak, szalagok (snayu) metszéspontjaiban a fizikai, érzelmi és mentális hatékonyságot és teljesítményt hordozó pontok; a csontok érintkezéseinél a testi szilárdságot, az érzelmi és mentális stabilitást őrző marmák; az ízületek találkozásainál a testi, lelki, szellemi rugalmasságot, mobilitást képviselő marma pontok helyezkednek el. 
  A marmák olyan energiakapuk, energiaszelepek, amik nyitódva vagy záródva, erősítik vagy gyengítik, irányítják az életerőt az egyes testrészek felé. A marmák miniatűr neurokomputerek, amik segítségével a test szerveinek sejtjeit az elme és a lélek összehangolja. Minden sejt saját memóriával, saját fájlokkal, saját intelligenciával, saját biokémiai struktúrával, saját rezgéssel, saját kromatikus sugárzással, saját szereppel, saját hanggal, saját mágneses töltéssel – és az 5 elem, a 3 dosha és a 15 al-dosha speciális kombinációjával – rendelkezik. A kozmikus energiák életerő-transzformátorai, a marma pontok látják el a szervrendszereket életerővel, a szerveket energiával, a szöveteket érzetekkel, a sejteket emocionális információkkal.
A pontok és (terápiájuk) ismeretében irányítható a prána valamennyi formája, amely a test minden struktúráját (a szervrendszerektől a DNS-ig) harmonizálja, így hosszú távon megőrzi az egészséget, és számos betegség gyógyulását elősegíti.    
A 108 marma pont mellett a 10+1 testnyílás és a csakrák idegfonatoknál elhelyezkedő pontjai a prána különböző frekvenciájú formáit uralják. A fej testnyílásait hét bölcsnek nevezi az indiai hagyomány.
A fejtető, a jobb és a bal szem, a jobb és a bal fül, a jobb orrlyuk és a bal orrlyuk mellett a száj több marma pontot is tartalmaz (felső ajak, alsó ajak, felső fogsor, alsó fogsor, szájpadlás teteje, szájpadlás alja).
Alul 3 testnyílás van: köldök, húgycsőnyílás, végbélnyílás. A 11 testnyílás, a csakrák mellett az energiatest legfontosabb energiatároló- és elosztó központja. Születéskor a testnyílásokon át lép be az életenergia, és a halál beálltával is az egyik nyíláson távozik az. Minden embernél a saját alaprezgésének megfelelő nyíláson lép be és ki az éltető erő az élet kezdetén és végén.
   Az érzékszerveken át áramlik az energiatestet tápláló magasabb rezgésű energia.


A marma pontok felosztása

   A Sushruta Samhita és a Charaka Samhita a bőrön elhelyezkedő 108 pontot különböző módon csoportosítja. (harcművészet, testrégiók, anatómiai tényezők szerinti, doshák, al-doshák, sroták, csakrák, őselemek szerinti felosztás).
Az ősi ájurvédikus iratok a test energiafeltöltését a testzónák 6-os, 12-es és18-as rendszerére alapozták.
   A 6 testzóna a következő: jobb kézfej és kar, bal kézfej és kar, jobb lábfej és lábszár, bal lábfej és lábszár, nyak és fej, valamint törzs.
   A 12 testzóna: bal lábszár, jobb lábszár, bal comb, jobb comb, derék-és alhasi tájék, mellkasi rész, nyak, bal alkar, jobb alkar, bal felkar, jobb felkar és fej.

 A 18 testzóna:
1. a fejtető környéke
2. a homlok régiója
3. a szemöldök környéke                                 
4. a szemek tájéka
5. az orr környéke
6. a nyelv területe                                             
7. a torok régiója
8. a szív tájéka
9. a köldök környéke
10. a húgycső környéke
11. a csípő területe
12. a végbélnyílás tájéka
13. a felkarok és felső lábszárak
14. az alkarok és alsó lábszárak
15. a térdek és a könyökök
16. a bokák és a csuklók
17. a kéz- és lábujjtövek
18. a kéz és lábujjhegyek

Késmárki László:Indiai akupresszúra 3. bővített kiadás Ankh kiadó 2018.
Késmárki László: Nadi-jóga A gyógyító prána 3. bővített kiadás Ankh Kiadó 2017.